Çorum’da, ahilik kültürüne ait geleneksel “Arefe duası” geleneği, esnaf ve sanatkarlarca asırlardır yaşatılmaya devam ediliyor.

Çorum’da, Ahilik geleneği olan “Arife duası”nda bir araya gelen kent yöneticileri, esnaf ve sanatkarlar, ülkenin birliği ve bütünlüğü ile esnafın bol kazanç elde etmesi için dua etti. Ahilik gelenekleri arasında yer alan “Arefe duası” için kentteki çeşitli meslek grupları, Ramazan ve Kurban bayramlarının arefesi ile üç ayların başlangıcında bir araya gelerek bu geleneği yaşatıyor.

Bu geleneğin yaşatılması için Kalaycılar, Hırdavatçılar ve Bakırcılar Odası; Dikiciler ve Kunduracılar Odası ve Çilingir, Sobacı ve Tenekeciler Odası esnaflarının düzenlediği programlara katılan Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, esnaflara hayırlı ve bereketli kazançlar dileyerek, “Rabbim ibadetlerimizi, dualarımızı kabul etsin; nice Ramazanlara, nice bayramlara sağlıkla eriştirsin inşallah.” dedi.

Arefe duası programlarına Çorum Valisi Mustafa Çiftçi, AK Parti Çorum Milletvekili Erol Kavuncu, Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, İl Müftüsü Muharrem Biçer, MHP İl Başkanı Agah Karapıçak, Çorum Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (ÇESOB) Başkanı Recep Gür ve oda başkanları katıldı.

Haber: Çorum Web TV

You may also like

More in Gündem