Hitit Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Kulübü tarafından “Şeker gibi tavsiye: Diyabet” konulu panel düzenlendi.

Panelde “Halk salığı bakışıyla: Diyabet” başlığı adıyla sunum yapan Sağlık Bilimleri Fakültesi Halk Sağlığı Uzmanı Doç. Dr. Gülay Yılmazel,  Türkiye’de son yıllarda artan diyabet vakalarına dikkat çekti. Yılmazel, Türkiye’de her 5 kadından 2’sinin, her 5 erkekten de 1’inin obez olduğunu söyledi.

Uzman Diyetisyen Şule Bölükbaş Özdemir de Türkiye’de 20 yaş üstü her 7 kişiden 1’inin diyabet hastası olduğunun bilindiğini belirterek, “Dünya’da 382 milyon diyabet hastası bulunmaktadır. Bu sayının 2035 yılında obezite ve hareketsiz yaşam nedeniyle 592 milyona ulaşacağı öngörülmektedir.” dedi.

 

Diyabette tıbbi beslenme tedavisinin hedefleri hakkında açıklamalarda bulunan Özdemir, “Diyetisyen kontrolünde hazırlanan beslenme tedavisi takip edilmeli. Ana ve ara öğünler uygun zaman ve düzeylerde mutlaka yapılmalı. Su tüketimi günlük en az 2 litre olmalıdır. Lif-posa tüketimi arttırılmalıdır. Yapay tatlandırıcılardan kullanılmamalıdır. Rafine besinler tüketilmemelidir.” ifadelerini kullandı.

“Diyabet ve İlaç kullanımı” hakkında sunum yapan Eczacı Refika Kadiroğlu ise, “Diyabet hem kullanılan ilaçlar hem de doğru yaşam tarzıyla çözülebilecek bir hastalıktır” dedi.

Doç. Dr. Sema Can da, “Diyabet ve Egzersiz” konulu bir sunum yaptı.

You may also like

More in Gündem