İkinci el otomobilde satışlar durma noktasına gelirken fiyatlar da iniş trendine girdi. Otomobil piyasasındaki son durumu ikinci el araç satıcılarına sorduk.

Oto Galericiler Son Durumu Çorum Web TV’ye Değerlendirdi

İkinci el araba piyasasında aylardır devam eden olağandışı fiyat artışları nedeniyle bazı marka ve modellerde araç fiyatları neredeyse iki katına kadar çıkmıştı. Geçtiğimiz aylarda sert bir yükseliş sergileyen otomobil fiyatları şu sıralarda iniş trendine girdi. Çorum’da faaliyet gösteren oto galericiler son haftalarda araç fiyatlarında ve satışlarında belirgin bir durgunluk yaşandığını belirttiler. Galericiler, talebin azalması ve sıfır otomobillerin yeniden piyasaya girmesinin ardından 2. el araç fiyatlarındaki yükselişin sona erdiğini ifade etti.

Oto Galericiler Derneği Başkanı Fahri Yandık, pandeminin başlangıcı ile birlikte sıfır araç üretiminin azalması nedeniyle fiyatların yükseldiğini söyledi. Sıfır otomobillerin yeniden piyasaya girmesiyle birlikte fiyatların durduğunu ve yüzde 10’luk bir gerileme yaşandığını söyleyen Yandık, “Fiyatlar bu aşamada daha fazla düşmez ancak son 6 ayda olduğu gibi büyük bir yükseliş de beklemiyoruz.” dedi.

Oto Galericiler Derneği Başkanı Fahri Yandık internet üzerinden araç alım-satımı konusunda da vatandaşlara uyarılarda bulundu. Art niyetli insanlar ve dolandırıcıların hedefi olmamak için aracı görmeden ve ekspertiz yaptırmadan para ödenmemesini önerdi.

İkinci el araç yasası hakkında da bilgiler veren Fahri Yandık, yeni yasa ile korsan galericilik döneminin sona erdiğini ifade etti. İkinci el araç satan kişilerin yetki belgesi almasının zorunlu olduğunu açıklayan Yandık, ruhsat ve vergi kaydı olmayanların 2021 yılından itibaren araç alım-satımı yapamayacağını belirti.

You may also like

More in Eğitim