Çorum’da il yöneticileri ve siyasi parti temsilcileri, Muhtarlar Günü nedeniyle merkez ve mahalle muhtarlarıyla bir araya geldi.

Anitta Otel’de gerçekleşen programa AK Parti Çorum Milletvekilleri Ahmet Ceylan, Oğuzhan Kaya ve Erol Kavuncu, CHP Çorum milletvekili Tufan Köse, siyasi partiler ve kamu kurumlarının temsilcileri ile muhtarlar katıldı.

Toplantıda, Vali Mustafa Çiftçi, AK Parti Çorum Milletvekilleri Ahmet Sami Ceylan, Oğuzhan Kaya, Erol Kavuncu, CHP Çorum Milletvekili Tufan Köse ve Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın birer konuşma yaptı.

MUHTARLAR TARİHİ VE KÖKLÜ BİR TEŞKİLATIN MENSUPLARI

Programda konuşan Vali Mustafa Çiftçi, muhtarların tarihi ve köklü bir teşkilatın mensupları olduğunu belirterek, ilk muhtarlık teşkilatının Osmanlı İmparatorluğu döneminde 1829 yılında İstanbul’da kadılıklara bağlı oluşturulduğunu, ilk muhtarlıkların atama ile göreve gelerek kadılara bağlı görev yaptığını söyledi.

1833 yılında Kastamonu’ya bağlı Taşköprü’de ilk muhtarlık teşkilatının oluşturulduğunu hatırlatan Vali Çiftçi, “Ardından Osmanlı’nın tüm vilayetlerinde muhtarlık teşkilatı oluşturuluyor. Bizim ilk seçimlerimiz mahalli seçimlerdir. Taşra teşkilatında muhtarları belirlemek için ilk mahalli idareler seçimleri yapılıyor. Demokrasi tecrübemiz genel seçimlerden ziyade mahalli seçimlerle başlıyor. Dolaysıyla muhtarlarımız, muhtarlıklarımız en köklü teşkilatın mensuplarıdır. Bugün gelinen noktada muhtarlarımız devlet ile vatandaş arasında köprü görevi görüyor. Vatandaşların taleplerini kamu kurumlarına iletiyorlar. Vatandaşın derdi sıkıntısı olduğunda ilk önce muhtarlarımızı buluyor” dedi.

“EN ÖNEMLİ HEDEFİMİZ SUYU TOPRAKLA BULUŞTURMAK”

AK Parti Çorum Milletvekili Ahmet Sami Ceylan da Çorum’daki en önemli hedeflerinin suyu toprakla buluşturmak olduğunu belirterek, “Bunu başardığımız takdirde çiftçimiz kazanır. Çiftçi kazanırsa da herkes kazanır” dedi.

Tüm Türkiye’de olduğu gibi Çorum’da da kuraklık konusunda büyük sıkıntı yaşandığını anlatan Ceylan, artık suyun daha dikkatli ve verimli kullanılması gerektiğini ifade etti. İçme suyu ve sulama suyu için barajlar ve göletler yapılması gerektiğini, aksi halde yeraltı sularının gün geçtikçe daha derine indiğini söyleyen Ceylan, “Verimli bir su yönetimini hep beraber yapmalıyız” dedi.

Ceylan konuşmasında tarımsal alanda yapılan faaliyetler hakkında da bilgi verdi. Göreve gedikleri dönemde köylerde içme suyu ve kanalizasyon sorununu bitirmek için düğmeye bastıklarını ve gelinen nokta itibariyle de bu sorunlarının hepsinin çözüldüğünü belirten Ceylan, 15 yıl önce yapılan yol, kanalizasyon ve diğer işlerin mutlaka yenilenmesi gerektiğini dile getirdi.

“MUHTARLARIN İSTEKLERİNİ ÇÖZÜME KAVUŞTURMAYA ÇALIŞIYORUZ”

AK Parti Çorum Milletvekili Oğuzhan Kaya da, siyasilerin liderin gücü ile seçilirken muhtarların kendi çabası ile seçildiğini ve zor bir işi başardığını dile getirdi.

Hükümet olarak 20 yılda muhtarlarla iyi ilişkiler kurduklarını belirten Milletvekili Kaya, köylerde de İl Özel İdaresi ve KÖYDES aracılığı ile muhtarların isteklerini gördüklerini ve çözüme kavuşturmaya çalıştıklarını söyledi.

“MUHTARLAR MİLLET İLE DEVLET ARASINDA KÖPRÜ”

AK Parti Çorum Milletvekili Erol Kavuncu da muhtarların millet ile devlet arasında köprü olduğunu söyledi.  Kavuncu, “Demokrasimizin mihenk taşı olan muhtarlarımız, mahallelerimizin, köylerimizin her türlü ihtiyacının tespit edilmesi, muhtarlık bölgelerinin gelişmesi, kalkınması hususunda çözüm ortaklığı yaptığımız en yakın mesai arkadaşlarımızdır. Ülkemizin huzuru, gelişmesi, kalkınması, insanlar arasındaki dayanışmanın, iş birliğinin güçlenmesi için çalışan muhtarlarımızın yaptığı görev manevi açıdan da son derece önemlidir. Bu anlamda aziz vatandaşlarımızın teveccühüne, itimadına mazhar olarak seçilen, görevlerini büyük bir azim ve kararlılıkla başarılı bir şekilde yürüten muhtarlarımız, bizim başımızın tacıdır” dedi.

 

BAŞKAN AŞGIN MUHTARLAR GÜNÜNÜ TEBRİK ETTİ

Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın da muhtarlar gününü tebrik etti. Başkan Aşgın “Allah bize lütfetti,  bizler halkımızın hizmetkârıyız. Rabbim, içimizdeki bu aşkı, bu şevki, bu heyecanı, adalet duygusunu, halkın ve Hakk’ın rızasını gözetmekten geri koymasın” dedi.

Toplantının ikinci bölümünde ise çeşitli kamu kuruluşları, kırsal bölgelere yapılan yatırımlar hakkında muhtarlara bilgi verdi. Toplantıda ayrıca anket formları aracılığıyla muhtarların yerel yönetimlerden kendi köyleriyle ilgili beklentileri alındı.

Çorum Web TV

You may also like

More in Gündem