Koronavirüs salgınına karşı ilk aşılar 11 Aralık’ta uygulanacak. İlk iki doz aşıyı Sağlık Bakanı Fahrettin Koca olacak. Açıklamaya göre, ülkemizde 90 günde 50 milyon aşılama yapılacak.

Kabine toplantısı sonrasında artan koronavirüs vakalarını kontrol altına alabilmek adına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yeni tedbirler açıklandı. Çeşitli kısıtlamaları madde madde duyuran Erdoğan, insanlığın umudu olan koronavirüs aşılarına dair de açıklamalarda bulunup, “Aşı konusunda dünyadaki gelişmeleri yakından takip ediyoruz. İlk etapta 50 milyon dozluk bir anlaşma yapmış bulunuyoruz. Vatandaşlarımız herhangi bir ücret ödemeden aşıya ulaşabileceklerdir. Önümüzdeki ay sağlık çalışanlarının aşılanmasıyla inşallah başlayacaktır” dedi.

3 AYDA 50 MİLYON AŞILAMA YAPILACAK

Buna göre koronavirüs pandemisi, 90 günde 50 milyon aşılamayla kontrol altına alınacak. 2021’in ilk çeyreğinde, 25 milyon 500 bin kişiye iki doz aşı yapılacak. Öncelik kronik hastalar ve sağlıkçılarda olacak. Koronavirüs salgını yaygınlaşırken, Türkiye de gerekli tedbirleri ve kısıtlamaları devreye sokuyor. Eğer bunlarla da salgının seyrinde düşme olmazsa devreye yeni yol haritası girecek. Kovid-19’u durdurma planına göre 3 ay içinde salgın tamamen kontrol altına alınacak.

 

You may also like

More in Gündem