İsrail’in Gazze’de hastaneyi bombalaması ve en 500 kişinin ölmesinin ardından tüm Türkiye ayağa kalktı. Çorum’da da yüzlerce kişi İsrail’in korkunç katliamını protesto etmek için Hürriyet Meydanı’nda buluştu.

İsrail’in Gazze Şeridi’ndeki hastaneye düzenlediği saldırının ardından Çorum’da vatandaşlar ve sivil toplum kuruluşları sokağa indi. Hürriyet Meydanı’nda toplanan vatandaşlar ve sivil toplum kuruluşları tarafından saldırılarda hayatını kaybeden vatandaşlar için dualar edilirken, İsrail’e ise tepki gösterildi. Sık sık tekbirler getiren vatandaşlar, “Hamas’a selam direnişe devam”, “Ümmet uyuma Filistin’e sahip çık”, “İsrail Hayber’i sakın unutma” sloganları attı.

Grup adına açıklama yapan Belediye Başkan Yardımcısı Turhan Candan, İsrail’in Filistin’de ve Orta Doğu’da 1900’lü yıllardan ve kuruluşundan itibaren çok büyük katliamlar yaparak bölgeyi kana buladığını söyledi. Candan, “Duyduktan sonra insanlığımızdan utandık, utanır hale geldik. Bunu kendimize izah edememenin çaresizliği içerisinde kendimiz adeta sokağa attık. Hiçbir hukuk tanımadan, hiçbir kural tanımadan adeta sadece Filistinlilere değil sadece Müslümanlara değil bütün insanlığa meydan okurcasına bir hastaneyi bombalamak, böylesine büyük bir katliama girişmek sadece İsrail’in yapabileceği birşeydir. Bu anlamda artık sözün bittiği yerdeyiz. Ne yapılırsa yapılacak. Sadece İslam alemi değil bütün vicdanlı insanların harekete geçmesi lazım. Bu iş artık kınama ile, uyarı ile, ikazla olacak iş değil. İsrail sadece güçten anlar onlara anladığı dilden konuşmanın zamanı geldi” dedi.

“Zalimden zulmün hesabı sorulacak”

Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, Filistin’de uygulanan zulmü kınadı. Bütün insanlık ayaklar altında. Tüm dünyanın bu zulme seyirci kaldığını dile getiren Başkan Aşgın, “Allah’ın izniyle karanlığın en koyu olduğu yerde aydınlık başlar. Bize umutsuzluk yakışmaz. Bizlerin duaları ile Allah’ın izniyle inşallah Kudüs’te, Gazze’de 400 yıllık ecdadımızın toprakları inşallah özgürlüğüne kavuşacak, zalimden zulmün hesabı sorulacaktır.

You may also like

More in Gündem