Çorum Belediyesi, bu yıl 308’incisi kutlanan İtfaiye Haftası etkinlikleri kapsamında “İtfaiye Eğitim Parkı”nın açılışını gerçekleştirdi.

Çorum Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü’nde düzenlenen törene Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, Belediye Başkan Yardımcıları, birim müdürleri, emekli ve çalışan itfaiyeciler katıldı. Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın yaptığı konuşmada, gece – gündüz demeden her türlü şart altında canlarını ortaya koyan itfaiyecileri tebrik etti.

Çorum Belediyesi İtfaiye Müdürü Adil Balcı yaptığı konuşmada, geçmişten günümüze değişen teknolojiye ayak uydurarak kendilerini geliştirdiklerini vurguladı. Balcı, “Yangınlara doğa olaylarının sebep olabileceği gibi en önemli yangın çıkış nedenlerinden biri insanların dikkatsizlik ve ihmalidir. Bu nedenle yangından korunmak için öncelikle dikkatli olmalıyız. Sık sık kontroller yapmalıyız. Bir şey olmaz denildiği için pek çok yangın vuku buluyor ve acı sonuçlarını hep beraber görüyoruz. Çorum Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü olarak bizler zamanla gelişen teknolojinin her türlü imkanlarını yakından takip ediyor ve Belediye Başkanımızın önderliğinde araç, ekipman ve personel bilgi, becerilerimizi gün geçtikçe geliştiriyoruz.” şeklinde konuştu.

Yangın ve felaketlere hızlı ve etkili müdahale etmek için itfaiye teşkilatının yoğun gayret gösterdiğini belirten Başkan Aşgın; “Büyüyen ve gelişen Çorum’a tek bir itfaiye merkezinin yeterli olmayacağını bildiğimiz için, hiçbir hemşehrimizin canına ve malına itfaiyenin gecikmesinden dolayı zarar gelmemesi için hiç zaman kaybetmeden ikinci bir itfaiye merkezi olan Sanayi Müfrezemizi şehrimize kazandırdık. İtfaiye, saniyelerle yarışan bir birimimiz. Bu nedenle şehrin bir diğer yakasına bu itfaiye merkezimizi yaparak vakalara çok daha hızlı müdahale imkanı bulduk. Yangın, trafik kazası, göçük ve diğer olaylarda gösterdiği performans ile Çorum İtfaiye Müdürlüğü’nün  alanında Türkiye’nin en başarılıları arasında yerini aldığını söyledi. Eğitim parkurunun büyük bir kısmının geri dönüşüm malzemelerinden yapıldığının altını çizen Başkan Aşgın, “Çorum Belediyesi İtfaiye Teşkilatıyla gurur duyuyoruz. Türkiye’de nerede bir problem varsa ilk aranan itfaiyelerden biri olmamız da bunu gösteriyor. Ülkenin herhangi bir yerinde yangın var, sel felaketi var; hemen Çorum Belediyemiz ve Çorum itfaiyemiz akla geliyor, biz de o gece hazırlanın dediğimizde nereye bile diye sormadan hazırlanarak kahramanlarımız yola çıkıyor. Önemli bir kısmını belediyemizin kendi imkânlarını kullanarak geri dönüşüm malzemeleriyle yaptığımız bu eğitim sahamız için emeği geçen kardeşlerimize teşekkür ederim.” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından etkinlik, itfaiye ekiplerinin çok zor koşullarda bile görevlerini yapmaya daima hazır olduklarını ispatlayan bir gösteri yaptı. Gösteri sonrasında protokol üyeleri tarafından İtfaiye Eğitim Parkı’nın kurdelesi kesilerek açılış gerçekleştirildi. Eğitim parkını gezen davetlilere parkur tanıtılarak itfaiyenin kullandığı araç gereçler sergilendi. Törenin sonunda emekli itfaiye personeli ve en genç itfaiye eri ile birlikte pasta kesildi.

You may also like

More in Gündem