Çorum Belediyesi, Gazi Caddesi üzerinde bulunan Kadeş Barış Meydanı’nı güzelleştirmek için çalışmalarını sürdürüyor.

Meydana Çorum’un simgesi olan leblebi figüründen oluşan duvar rölyefi ve aslanlı kapı figürlerinden sonra oturma gurupları yerleştirilerek peyzaj düzenlemesi de yapıldı.

Meydanda leblebi rölyefinin yanı sıra Hititlere ait birçok eserin de yer alacağını kaydeden Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, “İsmini insanlık tarihinde yapılmış olan ilk yazılı antlaşma olan Kadeş Barış Antlaşması’ndan alan meydanımızı daha estetik bir hale getirmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Meydanımızın ortasında kalan 30 m2’lik duvara Çorum’umuzun simgesi leblebi figürleriyle otantik bir ortam oluşturduk. Yine aynı duvar üzerine Kadeş Barış Antlaşması’nın tabletinin bir örneğini monte ettik. Gazi Caddesi’nden Kadeş Barış Meydanı’na gelen hemşehrilerimiz, Hattuşa’da bulunan Aslanlı Kapı figüründen geçerek meydana girmiş olacak. Aslanlı Kapı’dan geçen vatandaşlarımızı başta Hititler olmak üzere Osmanlı, Selçuklu ve Bizans dönemlerine ait figürlerden oluşan 8 adet eğik bank karşılayacak.” dedi.

Meydanda bu çalışmaları tamamlayan Çorum Belediyesi ağaçlandırma ve peyzaj düzenlemesi ile birlikte Kadeş Barış Meydanı’nı Çorum’a yakışır hale getirdi.

You may also like

More in Gündem