Hıdırellez, yurdun dört bir yanında çeşitli etkinliklerle kutlanmaya devam ediliyor. Çorum Belediyesi Kadın Kültür ve Sanat Merkezi kursiyerleri de düzenledikleri programda birbirinden eğlenceli yarışmalarla Hıdırellez’i kutladı.

Velipaşa Kadın Kültür ve Sanat Merkezi’nde geleneksel Hıdırellez eğlenceleri yaşatıldı. Kursiyerler ve eğitmenlerinin kursta yaptıkları hedik ve evlerden getirdikleri çeşitli yiyecekler ikram edildi. Bulgar Türklerinin geleneği olan Hıdırellez’de genç kızlar arasında mani okunması etkinliği de gerçekleştirildi. Genç kızlar bir eşyasını küpün içerisine attı, ardından rastgele çekilen eşya ile mani okundu. Sandalye kapmaca, limon yeme, tekerleme ve bilmece sorma yarışmaları yapıldı. Kazananlara Çorum Belediyesi Kadın Kültür ve Sanat Merkezleri kurslarında yapılan el emeği hediyelerden verildi.

Çorum Belediyesi KKSM eğitmen ve kursiyerleri tarafından yapılan etkinliğe Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın’ın eşi Feyza Aşgın da katıldı. Baharın gelişini simgeleyen Hıdırellez geleneğinin yaşatılması gerektiğini ifade eden Feyza Aşgın, “Kadın Kültür ve Sanat Merkezlerimiz kursiyer ve eğitmenleri tarafından organize edilen etkinlik çok renkli ve çok güzel geçti. Evlerde ve kurslarda hazırlanan birbirinden güzel yiyecekler birlik ve beraberlik ruhuna uygun bir şekilde ikram edildi. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.” dedi.

You may also like

More in Gündem