Aydın Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Kemal Şahin başkanlığında, Alaca ilçesi Mahmudiye köyünde bulunan Kalehisar ören yerinde Cumhurbaşkanlığı Kararlı arkeolojik kazı olarak sürdürülen çalışmalara başlandı.

2017 yılından beri bölgede sürdürülen çalışmalarda özellikle 2019 ve 2021 yılları arasında önemli bir Anadolu Selçuklu kenti olan Kalehisar’a yoğunlaştığını belirten Doç. Dr. Mustafa Kemal Şahin, 2022 yılında Ağustos ayında Cumhurbaşkanlığı kararlı kazı olarak Çorum’da arkeolojik çalışmaların sürdürüldüğünü ifade etti.

Şahin, “Bu yıl devam eden çalışmalarda kentte ilk kez bilinmeyen bir yapının varlığı açığa çıkarılmaya başlandı. Kalehisar’da var olan medrese, kervansaray ve hamam gibi yapıların yanı sıra yeni ortaya çıkarılan bu yapı kent için çok önemli bir yer tutmakla birlikte daha sonra ortaya çıkarılacak yapılar için de bir öncü olma özelliği taşıyacak. Ayrıca ülkemizde Anadolu Selçuklu sanatına, özelinde de Çorum kültürüne, tarihine büyük katkı sağlayacak durumda. Diğer yandan yine ele geçen taşınır kültür varlıkları, özellikle seramik ve çiniler kentin önemli bir üretim yeri olduğunu göstermekle birlikte, Kayseri Keykubadiye ve Konya Kubad Abad sarayları ile benzerlikler taşıması Kalehisar’ın önemini bu yönden de ortaya koymaktadır. Kazıların ilerleyen yıllarda da devamı, kültürümüze sağlanan katkı anlamında çok önemli olmakla birlikte, yeni bir başlangıcın örneği durumunda olduğu için Çorum’un Anadolu Selçuklu kültürü ve sanatına büyük katkı sağlayacaktır.” dedi.

Orta Karadeniz’de önemli bir Anadolu Selçuklu kenti olan Kalehisar’da 1965-1966 yılında Prof. Dr. Oktay Aslanapa tarafından yapılan arkeolojik çalışmaların ardından 56 yıl sonra başlayan arkeolojik kazı çalışmalarının önem taşıdığını belirten Doç. Dr. Mustafa Kemal Şahin, Vali Mustafa Çiftçi’nin, kültürümüze pencere açılması ve sahiplenilmesi anlamında destek olduğunu ifade etti.

You may also like

More in Gündem