TRT’nin sevilen dizisi Payitaht Abdülhamid’in son bölümünde Çorum Leblebisiyle ilgili sahneler ülke çapında büyük ses getirdi. Çorum Belediyesi’nin girişimleri ile yapılan tanıtım, Çorum leblebisini bir kez daha gündeme taşıdı. Çorum Leblebisinin tanıtımı leblebici esnafını da oldukça memnun etti. Leblebiciler, büyük yankı uyandıran tanıtım çalışmasından dolayı Çorum Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın’a teşekkür etti.

Çorum Leblebi Üretim ve Pazarlama Kooperatifi, Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın’a Payitaht dizisinin senaryosuna eklenen Çorum leblebisi tanıtımından dolayı teşekkür ziyaretinde bulundu.  Ziyaret sırasında konuşma yapan Çorum Leblebi Üretim ve Pazarlama Kooperatifi Başkanı Fikret Hışıroğlu, “Leblebiciler Kooperatifi ve Çorum esnafı adına sizleri özverili çalışmalarınızdan dolayı takdirle takip ediyoruz. Bu anlamda Payitaht dizisinde Çorum Belediyesi’nin ve sizlerin katkılarıyla Çorum leblebisinin tanıtımı yapıldı. Bundan daha güzel tanıtılamazdı. Sizlere çok teşekkür ediyoruz” dedi.

Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın da Çorum’un her türlü değerinin ulusal ve uluslararası alanda en güzel şekliyle tanıtılması gerektiğini ifade ederek, “Çorum, maalesef sıkça olumsuz haberlerle anılıyor. Bazı basın yayın organları da sanki şehirde başka güzel bir haber yokmuş gibi ulusal gündeme sürekli şehri karalayıcı, kötü imaj oluşturacak haberleri ön plana çıkartmanın telaşı içindeler. Bunları da anlamış değilim” diye konuştu.

Payitaht dizisindeki leblebi sahnesine verilen reklam ücretinden dolayı Belediye’yi eleştirenlere de cevap veren Başkan Aşgın, şunları söyledi: “Abdülhamid Han’ın temsil ettiği değerler bizim için çok önemli değerler. 33 yıl boyunca Osmanlı’yı ayakta tutmuş kudretli bir padişah. Bizim için bunu ifade ediyor. Başkaları için ne ifade ediyor bilmiyorum. Çorum Leblebisi elden gidiyor diye haberler yapıldı geçtiğimiz yıllarda. Falanca il sahip çıkıyor diye. ‘Çorum’da kimse yok mu? Neden sahip çıkılmıyor?’ denildi. Payitaht’taki çalışmamızı eleştirenlere baktığımda o gün o yaygarayı yapanlar olduğunu görüyorum maalesef. Leblebiye en güzel şekilde sahip çıkan bizlere takdir ve teşekkür edeceklerine, bu çok etkili tanıtımın fiyatı üzerinden yaygara koparıyorlar. Onları Allah’a ve tüm hemşehrilerimize havale ediyorum. Onları samimiyete davet ediyorum. Böyle bir ihtimal yok; ama yine de davet ediyorum.” dedi.

Dizideki leblebi sahnesi ile leblebinin zihinlere net olarak kazındığını da vurgulayan Aşgın, “O paşaları bir araya getirsek bu kadar güzel bir şekilde o mizanseni yapamazdık. Leblebi tarihi içerisindeki en güzel reklam filmini bu şekilde oluşturmuş olduk. Tanıtım, sadece TRT’de değil sosyal medya da koptu gitti. Leblebi zihinlere net olarak kazındı. Çorum leblebisi şehrimizin marka ürünü olarak kalmış oldu. Belediyemizin yaptığı bu güzel çalışmayı eleştirenler, Abdülhamid’e kızıl sultan diyenlerin torunlarıdır. Biz de Abdülhamid’in torunlarıyız. Biz dedemizle gurur duyuyoruz” dedi.

 

You may also like

More in Gündem