Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, tarihi kent meydanı projesinin tamamlanmak üzere olduğunu ve yakın zamanda uygulama ihalesine çıkacaklarını açıkladı. Çorum’un tarihi yapısına uygun bir meydan inşa edileceğini dile getiren Başkan Aşgın, projeyle ilgili gelinen süreci anlattı.

Başkan Aşgın, “Bütün kadim İslam medeniyetlerinin merkezinde cami; etrafında meydan, hamam, han ve ticaret merkezleri olur. Bunu Çorum’da yeniden hayata geçirmek için Ulu Cami yanındaki binaları yıkacağız dedik; Halk Bankası binası ve diğer bazı binaları yıktık. Ziraat Bankası binasını da yakın zamanda yıkacağız. Çalışmalarımızın devamında Tarihi Güpür Hamamı’nı geçtiğimiz ay 9.8 Milyon TL’ye satın aldık. Burayı restore ederek yeniden Çorum Belediyesi’ne teslim etmek üzere Kültür ve Turizm Bakanlığımıza devrettik. 3 yıl içinde yeniden belediyeye teslim edildiğinde bu tarihi yapının ne şekilde kullanılacağını istişareler sonucunda belirleyeceğiz.” dedi.

14 bin 500 metrekarelik meydanla ilgili hiçbir engel kalmadığını belirten Başkan Aşgın, “Tarihi meydanla ilgili proje çalışmaları tamamlanmak üzere. Ocak-Şubat aylarında yapım ihalesini gerçekleştireceğiz. Bir yıl içerisinde de tamamlayarak meydanı şehrimize kazandırmış olacağız.” dedi.

 

You may also like

More in Gündem