AK Parti Çorum Milletvekili Av. Oğuzhan Kaya, Kargı’da 24 bin dönüm araziyi suya kavuşturacak Kızlaryolu Barajı için 2022 yılında 200 Milyon TL ödenek ayrıldığını açıkladı.

Milletvekili Kaya, Çorum’un İç Anadolu’nun ve ülke tarımının en önemli illerinden biri olduğunu hatırlatarak, Çorum’un tarım alanında daha da gelişmesi için son 19 yılda 113 tesis ile 2 Milyar 694 Milyon TL yatırım yapıldığını bildirdi.

Çorum’da sulanabilir tüm tarım arazilerinin suya kavuşması için de çalışmaların devam ettiğinin altını çizen Kaya, bu projelerden birinin de Kargı İlçesi’nde yapımına devam edilen Kızlaryolu Barajı olduğunu kaydetti.

Beygircioğlu, Çeltiközü,Yeşilköy, Ayşar Köylerinde 24 bin 250 dekar araziyi sulayacak olan barajın 114 milyon metreküp su depolama kapasitesine sahip olduğunu vurgulayan Milletvekili Kaya, günümüz fiyatları ile 500 Milyon TL bedele sahip Devrez Kızlaryolu Barajı inşaatında çalışmaların devam ettiğini söyledi. %59 fiziki gerçekleşmeye ulaşılan barajın 2023 yılı sonunda tamamlanmasının planlandığını anlatan Kaya, ayrıca bu barajın 15 GWh/yıl enerji (5 MW kurulu güç) ile enerji üretimine faydası bulunduğuna işaret etti. Kargı Çolaklı Regulatör sulaması ile 24.250 dekar, 22.000 m kapalı borulu sistem ile sulanacağını vurgulayan Milletvekili Kaya, projenin hayata geçirilmesiyle milli ekonomiye yılda 20 Milyon TL maddi katkı ve 4 bin kişiye istihdam sağlanacağını ifade etti. Projelerin tamamlanmasına müteakip Kargı Çolaklı Regulatör sulamasının inşaat ihalesinin yapılmasının hedeflendiğini açıklayan Milletvekili Kaya, 2022 yılında bu baraj için 200 Milyon TL ödenek ayrıldığını da sözlerine ekledi.

 

You may also like

More in Ekonomi