Çorum Belediyesi çevrenin korunması, atıkların daha düzenli ve ekonomik olarak toplanması için Buhara Kültür Merkezi ve Kadeş Barış Meydanı’nda bulunan mobil atık getirme merkezlerini tüm mahallelerde yaygınlaştırıyor.

20 adet mobil atık getirme merkezinin alım ihalesi, 05.09.2022 tarihinde gerçekleştirildi.

Mahallelere kısa süre içerisinde konulması planlanan mobil atık getirme merkezlerine vatandaşlar kağıt, cam, plastik, metal, küçük ebatlardaki elektrikli ve elektronik eşya, bitkisel atık yağ, atık pil ve atık ilaçlarını getirebilecek.

Sıfır atık eğitim merkezi olarak kullanılan 1. Sınıf Atık Getirme Merkezi’ni 2021 yılında hizmete açtıklarını ifade eden Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, “Belediyemizin sıfır atık çalışmaları çerçevesinde çevre kirliliğini önlemek ve geri dönüşümü mümkün atıkları ekonomiye yeniden kazandırmak adına 13 farklı atığı topluyoruz. Kağıt ve kartonlar, plastik, metaller, camlar, ahşaplar, tekstil, elektronik ekipmanlar, kurşunlu piller, floresan ve cıva içeren atıklar, akümülatörler, atık ilaçlar, bitkisel atık yağlar ve ömrünü tamamlamış lastikler atık merkezine kabul ediliyor. Hemşehrilerimiz evlerden kaynaklı bu atıkları merkeze kendileri getiriyor. Getirilen atıkları lisanslı firmalara ulaştırıyoruz. Böylelikle organik atıklar dışındaki evsel atıklar doğaya atılmadan geri dönüşüme ve ülke ekonomisine kazandırılmış oluyor.” diye konuştu.

You may also like

More in Gündem