Hitit Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makina Mühendisliği Bölümü son sınıf öğrencileri Çorum Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan işletmelerde uygulamalı mühendislik eğitimi stajlarını tamamladı.

Mühendislik alanlarında lisans eğitimi alan öğrencilere mezuniyet sonrasında iş bulmaları açısından önemli bir eğitim modeli olan “Uygulamalı Mühendislik Eğitimi Stajı” uygulanıyor.

Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sinan Çalışkan, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Makine Mühendisliği Bölümü’nden 5 öğrencinin, “Uygulamalı Mühendislik Eğitimi Stajı” (UMES) kapsamında Çorum Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren işletmelerde stajlarını tamamladıklarını belirtti.

Öğrencilerin tercih ettikleri işletmelerde uygulamalı eğitim stajlarının sorumlu öğretim elamanları ve işletme eğitim sorumlusu tarafından planlandığını ve yürütüldüğünü belirten Prof. Dr. Çalışkan, şunları kaydetti:

“Öğretim elamanları, danışmanı oldukları öğrencilerin eğitim gördüğü işletmeleri ziyaret ederek işletme eğitim sorumlusu ile beraber bu çalışmaları yürüttüler. Bu eğitim modeli, aslında tıp fakültelerindeki uygulamalı eğitimin mühendislik fakültelerindeki karşılığıdır. Bu eğitim modeli sayesinde öğrencilerimiz, fakültede teorik olarak edindikleri mesleki bilgi ve birikimini sahada uygulama fırsatı bulmaktadır. Dört ay sahada çalışma deneyimi yaşayan bu öğrencilerimiz, diğer üniversitelerin aynı bölümünden mezun olanlara göre iş bulmaları açısından daha avantajlı durumdalar.”

Türk sanayisinin teorik bilgisinin yanı sıra uygulama yönü güçlü mühendislere ihtiyacı olduğunu ifade eden Prof. Dr. Çalışkan, “Hitit Üniversitesi Mühendislik Fakültesi olarak sanayicimizin ihtiyaç duyduğu donanıma sahip mühendis yetiştirmeye çalışıyoruz. Uygulama yönü güçlü mezunlarımızın ülkemize sanayi alanında önemli katkılar sunacağına inanıyorum.” şeklinde konuştu.

Prof. Dr. Çalışkan, uygulamalı mühendislik eğitim stajının bu yıl da gerçekleşmesi için imkan sağlayan Çorum Organize Sanayi Bölgesi’ndeki işletmelerin yetkililerine ve destek veren Çorum Ticaret ve Sanayi Odası’na teşekkür etti.

You may also like

More in Eğitim