Çorum’da 57 Öğretmen, 549 Öğrenci ve 107 Sınıfımız Karantinada  

Okullarda koronavirüs alarmı veriliyor. Vali Mustafa Çiftçi “Çorum’da şu anda 57 öğretmenimiz, 549 öğrencimiz, 107 sınıfımız karantinada” dedi.   

Çorum Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan Çoruminia’nın açılışına katılan Vali Mustafa Çiftçi, koronavirüs vakalarına ilişkin açıklamalar yaparak uyarılarda bulundu.

Sağlık Bakanlığı verilerine göre koronavirüs vakalarının en fazla artış gösterdiği 10 il arasında Çorum’un da bulunduğuna dikkat çeken Vali Çiftçi, “Geçtiğimiz hafta Sağlık Bakanımız illere göre haftalık vaka sayısını açıkladı. Rakamlara göre Çorum vaka sayılarının en hızlı arttığı 10 il arasında yer alıyor. Son vaka oranımız 100 binde 361 civarında. Ondan önceki hafta Sağlık Bakanlığımızın açıkladığı sayı 100 binde 217,68’di. Son günlerde, haftalarda ilimizde pandemiyle ilgili yükseliş trendi var. 100 binde 84’lük bir artış söz konusu. Ben halkımızı, vatandaşlarımızı, öğrencilerimizi, milli eğitim camiamızı uyarıyorum. Eğer bu şekilde giderse yeniden eski günlere dönmemiz kaçınılmaz olacak. Üzerimize düşen görevi yapalım. Pandemi ile mücadele sadece Sağlık Müdürlüğümüzün, Milli Eğitim Müdürlüğümüzün, Emniyet ve Jandarma teşkilatımızın üzerine bırakılabilecek bir görev değil. Bununla toplumun bütün kesimlerinin mücadele etmesi, bu konuda herkesin elinden gelen gayreti göstermesi gerekiyor.” dedi.

Pandemi kurallarının değişmediğini vurgulayan Vali Çiftçi, “Maske, mesafe, temizlik kuralları devam ediyor. Bunun yanında bir de en büyük mücadele aracımız olan aşı var. Aşılama oranlarına baktığımızda Çorum’da 12 yaş ve üzeri aşısı tamamlanmış kişilerin oranı yüzde 70, 44. Türkiye ortalamasının üzerinde. Bu rakamı daha da yukarıya çekmemiz gerekiyor.” dedi.

Koronavirüse yakalananların yaş oranlarına ilişkin de açıklamada bulunan Vali Çiftçi, “Genç nüfusun, 5 yaş ve üzeri kişilerin ve 90 yaş üzeri kişilerin koronavirüse yakalanma oranları elimizde. Genç nüfusta vaka artışı var. Çorum’da şu an 57 öğretmenimiz, 549 öğrencimiz, 107 sınıfımız karantinada. Okullarımızı son ana kadar açık tutma gayretimiz var; ama oranlarımız da yüksek. Bu konuda velilerimizin son derece dikkatli olması gerekiyor.” dedi.

 

You may also like

More in Gündem