Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Osman Öztürk, TRT Haber “Öğrenci İşleri” programına konuk oldu.

TRT Haber’de yayınlanan “Öğrenci İşleri” programına konuk olan Rektör Öztürk, programda üniversite ve Çorum hakkında bilgiler verdi. Hitit Üniversitesi’nin 15 yaşında genç ve dinamik bir yükseköğretim kurumu olduğunu vurgulayan Öztürk, “En Özel Devlet Üniversitesi olarak sektörle üniversiteyi, üniversiteyi öğrencilerle, öğrencilerimizi de uluslararası platformlarda buluşturularak çok etkin bir atmosfer oluşturacağız” dedi.

Prof. Dr. Öztürk, “Üniversitemizde Tıp Fakültemiz var. Mühendisliğimiz çok eski. İlahiyat Fakültemiz Türkiye’de çok önemli bir konumda. Spor Fakültemizde şampiyon öğrencilerimiz var. Lisans, önlisans ve lisansüstü programlarıyla güzel bir Anadolu şehrinde maliyeti, ulaşımı ve kapasitesi itibariyle tam öğrenci için uygun bir ortamda çok güzel gelişimi sağlamakta olan üniversitemizden bahsediyoruz” dedi.

“2020 yılında makine ve imalat teknolojileri bağlamında ihtisaslaştık”

Hitit Üniversitesi’nin 2020 yılında “Makine ve İmalat Teknolojileri” bağlamında ihtisaslaştığının altını çizen Prof. Dr. Öztürk, şunları kaydetti:

2020 yılında Makine ve imalat teknolojileri bağlamında ihtisaslaştık. Şu ana kadar 15 ihtisas üniversitesi var bu şekilde ama makine ve imalat teknolojileri alanında ihtisaslaşan tek üniversite biziz. Öncelikle üç sektörü seçtik. Bunlardan bir tanesi sağlık teknolojileri. Özellikle Kovid ve benzeri hastalıklardan anladık ki yerli ve milli üretim çok önemli. Sağlık alanındaki temel eğitim tamam ama sektöre dönük olarak üretim kısmı ne olacak? Bu alanda çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”

Uluslararasılaşma kapsamında yapılan çalışmalara da değinen Rektörümüz Prof. Dr. Öztürk, “Şu anda uluslararasılaşma ile ilgili de ciddi çalışmalarımız var. Erasmus+ kapsamında atılım yapmak üzereyiz. Bu noktada Europass dediğimiz Avrupa’da da kabul edilebilen özgeçmişlerin oluşması için Türkiye Mesleki Yeterlilik Kurumu ile bir yığın faaliyetler yapacağız” ifadelerini kullandı.

Rektör Öztürk, üniversite bünyesinde yeni ofislerin de kurulduğuna işaret ederek “Uluslararası Ofis, Kariyer ve Mezunalar Ofisi, Proje Ofisimiz ve diğer alanlarda geliştirdiğimiz toplam 8 ofis kurduk. En Özel Devlet Üniversitesi olarak sektörle üniversiteyi, üniversiteyi öğrencilerle, öğrencilerimizi de uluslararası platformlarda buluşturularak çok etkin bir atmosfer oluşturacağız” dedi.

You may also like

More in Eğitim