37.Uluslararası Çorum Hitit Fuar ve Festivali kapsamında Çorum’a gelen ünlü ressamlar, Çorumlu Obası’nda gençlerle bir araya geldi. Ressamlar, üniversiteli gençlere tavsiyelerde bulunarak tecrübelerini aktardı.

“Sanat Buluşması” etkinliğinde ressamların, Hitit Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencileri ile gerçekleştirdiği söyleşiye Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın da katıldı. Çorum Belediyesi’nin misafiri olan 21 ressamı Çorum’da ağırlamaktan mutlu olduklarını ifade eden Başkan Aşgın, gençliğe ve sanata yönelik birçok çalışmayla imza attıklarını dile getirdi. Geçtiğimiz ekim ayında açılışı yapılan Çorumlu Obası’nda bu güne kadar 15 bin genci ağırladıklarını belirten Başkan Aşgın, “Buradaki çadırlarda geleneksel Türk sanatları öğretiliyor. Buraya gelen gençler sanatsal çalışmalara katılıyor. Aynı zamanda yatılı kamp yapma imkanı sağlanıyor.” dedi.

RESSAMLARDAN BAŞKAN AŞGIN’A TEŞEKKÜR

“Sanat Buluşması” etkinliğine katılan ressamlar da Çorumlu Obası’ndan övgüyle söz etti.  Kendilerini Çorum’da ağırlayan Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın’a teşekkür eden ressamlar, “Belediye Başkanımız çok güzel işler yapmış. Sanata önem veren bir başkan, gençler için büyük bir şanstır.” dediler.   Çorum’un sanat ve kültürel yönden gelişmiş bir şehir olduğunu ifade eden ressamlar, Çorum Belediyesi’nin sanata verdiği önemin bütün illere örnek olmasını temenni ettiler.

“Sanat Buluşması” etkinliğine katılan Ahmet Türe, Ali Düzgün, Aslı Özen, Aynur Mahmudova Kaplan, Birtan Çakmakçı, Bünyamin Balamir, Elif Yılmaz, Emine Kasap Karakoç, Gafur Uzuner, Gülay Birben, Güzin Arısoy, Birsen Çeken, Mehmet Akif Orçan, Muteber Burunsuz, Hüseyin Yıldırım, Sena Sengir Aydın, Siret Uyanık, Tülay Deniz Gümüş, Yusuf Akgün, Zehra Sengir ve Ziver Kaplan gibi ünlü ressamların yer aldığı heyet Buhara Kültür Merkezi, Çorum Belediyesi Sanat Müzesi ve Galerisi, Dikiciler arastası ve Veli Paşa Hanı ile Boğazkale ve Alacahöyük örenlerini de gezdi.

 

You may also like

More in Gündem