İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Ömer Sobacı Çorum Web TV’de Şehir Sohbetleri programında Turhan Candan’ın konuğu oldu. Sobacı, Çorum’daki sağlık yatırımları ve rakamlarla pandemi sürecine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Onkoloji Merkezi’nin yıl sonunda biteceğinin müjdesini veren Sobacı, Diş Hastanesi’nin de ihale aşamasında olduğunu açıkladı.  

Çorum Web TV’de Şehir Sohbetleri programında Turhan Candan’ın bu haftaki konuğu İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Ömer Sobacı oldu. Pandemi süreciyle ilgili açıklamalarda bulunan Sobacı, ilimizde koronavirüsün başladığı Mart 2020’den bu yana 1086 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

İlimizde ise ilk vakanın 19 Mart 2020 tarihinde Osmancık Devlet Hastanesi’nde görüldüğünü belirten Sobacı “Komşu ülkelerde COVİD vakaları artmaya başladığı andan itibaren Müdürlüğümüzde gereken tüm önlemleri zamanında almak üzere planlamalar yapmıştır. Bu planlamalar öncelikle pandemi hastanesi olarak belirlenen Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanemizde, sonrasında vakaların artması ile birlikte tüm hastanelerimizde yapılmıştır.” dedi.

VAKA SAYISI: 71.179, VEFAT SAYISI: 1086

Çorum’da 19 Mart 2020 tarihinden bu güne kadar toplam 71 bin 179 pozitif vaka görüldüğünü belirten Sobacı,  1085 kişinin hayatını kaybettiğini söyledi.  Sobacı vefat edenlerden 3’ünün sağlık personeli olduğunu bildirdi.

Çorum’da aşı çalışmalarının da devam ettiğini belirten İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Ömer Sobacı şu açıklamalarda bulundu:

AŞILAMADA NE DURUMDAYIZ

“26.05.2021 tarihi itibari ile aşı yapılması gereken hedef nüfus sayımız 189.703 olup bunlardan 106.245’i iki doz aşısını yaptırmış bulunmaktadır. 33.320 vatandaşımız ise ilk dozunu yaptırmış olup ikinci dozunu yaptırmayı beklemektedir. Aşı hakkı tanımlanan 50.138 vatandaşımız ise henüz aşı başvurusunda bulunmamıştır. Bu vatandaşlarımıza tüm sağlık tesislerimizden randevu alarak aşılarını yaptırabileceklerini bu vesile ile hatırlatmak isterim. Aşı hakkı tanımlanan 65 yaş üzerindeki vatandaşlarımızın %84,5’i aşılarını yaptırmış bulunmaktadır. Yaşlı, engelli ve koruma evlerinde bulunanların %87,5’i aşılanmıştır. 55 ve 64 yaş arasında ise aşılama oranı %63,9’dur.

Haziran ayı sonu itibari ile ilimizde aşı hakkı bulunan tüm vatandaşlarımızın aşılanacağını ümit ediyorum”

ÇORUM’UN 3’TE 1’İ AŞILANDI

Çorum’un 3’te 1’inin aşılandığını bildiren Sobacı, “3’te 2’sinin henüz bağışıklığının olmadığını dile getirdi. Herkese yetecek kadar aşı, önümüzdeki aylarda gelecek. Yoğun bir aşılama çalışması ve yerli aşıların da seri üretime başlamasıyla birlikte bu süreci inşallah başarılı bir şekilde atlatacağız. Tedbirleri elden bırakmamalıyız.” dedi.

İlimizde Covid-19’un İngiliz ve Afrika varyantlarının görüldüğünü sözlerine ekleyen Sobacı, Hindistan varyantının ise şu ana dek görülmediğini kaydetti.

ESKİ HASTANEDE SON DURUM

İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Ömer Sobacı,  Şehir Sohbetleri programında Çorum’daki sağlık yatırımları hakkında da açıklamalarda bulundu.

Boşaltılan eski hastane binasının A, B ve D bloklarının yıkılması ile ilgili ihale hazırlıklarının devam ettiğini belirten Sobacı, yıl içerisinde yıkımın gerçekleştirileceğini söyledi. Sobacı yıkılan binaların yerine 200 yataklı hastane için proje hazırlığının devam ettiğini açıkladı.

ONKOLOJİ MERKEZİ’NİN YILSONUNA BİTİRİLMESİ HEDEFLENİYOR

Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin yerleşkesi içerisinde acil servis önünde bulunan alanda temeli atılan Onkoloji Tanı ve Tedavi Merkezi’yle ilgili bilgi veren Sobacı, İl Özel İdaresi tarafından yürütülen çalışmada sona yaklaşıldığını dile getirdi. Sobacı buranın yıl sonuna kadar bitirilmesini hedeflediklerini söyledi.

DİŞ HASTANESİ İHALE AŞAMASINDA

İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Ömer Sobacı, Güney Kampüsü’ne yapılacak Diş Hastanesi’nin temelinin ise yıl sonunda atılmasının planlandığını açıkladı. Şu anda bakanlık tarafından hastane projesinin çizildiğini belirten Sobacı, yakın zamanda ihaleye çıkılacağını ve yıl sonuna kadar bu hastanenin de temelinin atılmasının planlandığını ifade etti.

7 BİN 315 SAĞLIK PERSONELİ HİZMET VERİYOR

Çorum’da toplam 7 bin 315 sağlık personelinin hizmet verdiğini açıklayan Sobacı, “İl genelinde özel hastaneler dahil 381 uzman hekim, 360 pratisyen hekim ve 137 diş hekimi görev yapmaktadır. Ayrıca il genelinde 2093 ebe ve hemşiremiz bulunmaktadır. Hitit Üniversitesi ile Bakanlığımız arasında imzalanan birlikte kullanım protokolüne istinaden 9 Profesör, 37 Doçent ve 56 Doktor Öğretim Görevlisi Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanemizde eğitim faaliyetleri ile birlikte hastalarımıza hizmet vermektedir. Farklı kliniklerde olmak üzere 85 Asistan Hekim Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanemizde uzmanlık eğitimi almaktadır.” dedi.

21 KENE VAKASI GÖRÜLDÜ

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) Hastalığı ile ilgili de bilgiler veren Sobacı, ilimizde bu yıl 21 kene vakasının görüldüğünü açıkladı. Vatandaşları uyaran Sobacı “Kene yapıştığı zaman kesinlikle usulüne uygun olarak çıkarılması gerekmektedir. Onun için en yakın sağlık merkezine başvurmaları öneriyorum. Kırım Kongo Kanamalı Ateşi’nin yüzde 100 tedavisi yok; ancak usulüne uygun şekilde ne kadar erken çıkarılırsa risk o kadar az olur.” dedi.

 

 

 

You may also like

More in Gündem