Sonbaharın gelmesiyle birlikte özellikle alerjik hastalıklar da çoğalmaya başladı. Hava değişiminden dolayı hastalanan insanların vazgeçilmez içeceği de bitki çayları oldu.

Vatandaşlar, özellikle koronavirüsün yanında soğuk algınlığı, grip, nezle gibi hastalıklardan korunmak için çeşitli bitki çaylarına yönelirken, aktarlar bitki çaylarının işin ehli kişilere danışılarak tüketilmesi gerektiği uyarısında bulundu.

Sonbaharın gelmesiyle birlikte yaşanan ani sıcaklık değişimleri, soğuk algınlığı, nezle, grip ve alerjik hastalıklarda belirgin bir artış yaşanmasına sebep oluyor. Koronavirüsten de korkan vatandaşların hastalıklardan korunmak için ilk başvurdukları yöntem ise bitki çayları oluyor. Bahar havası, bitki çaylarına rağbeti artırırken aktarlarda en çok zencefil, zerdeçal, tarçın, ıhlamur, adaçayı gibi şifalı bitkiler ile çeşitli bitkilerin bir araya getirildiği karışımlar satılıyor. Ancak işin ehli aktarlar, şifalı bitkilerin sayılamayacak kadar çok yararının yanında içerikleri nedeniyle çeşitli hastalıklarla ilgili zararları da olabileceği, dolayısıyla bilinçli kullanılması gerektiği konusunda vatandaşları uyarıyor. Özellikle toz bitki çayı alırken vatandaşların dikkatli olmasını isteyen aktarlar, hazır ürünlerin içine başka maddeleri n katılabileceğini, o yüzden toz çay alırken dikkatli olunması gerektiğini belirtiyor.

You may also like

More in Gündem