Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın’ın Girişimleri Sonuç Verdi

Tarihi kent meydanı için önemli bir adım atıldı.  Meydan projesi içerisinde yer alan Halk Bankası Çarşı Şubesi Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın’ın girişimleri ile yıkılmak üzere belediyeye devredildi. Başkan Aşgın, Halk Bankası Genel Müdürü Osman Arslan’ı ziyaret etti. Ziyarette Halk Bankası Çarşı Şubesinin Belediyeye devri konusunda anlaşmaya varıldı.

Çorum Belediyesi meydan projesi için çalışmalarını adım adım sürdürüyor. Başkan Aşgın’ın girişimleri ile bir engel daha aşıldı.  Halk Bankası Genel Müdürü hemşehrimiz Osman Arslan ile yaptıkları görüşmenin çok olumlu geçtiğini ifade eden Belediye Başkanı Aşgın, görüşmede tarihi kent meydanı oluşturulması için önemli aşamalardan olan Halk Bankası Çarşı Şubesinin boşaltılıp Çorum Belediyesine devri konusunda mutabakata varıldığını kaydetti.

Başkan Aşgın, “Çorum’umuz için tarihi bir çalışmaya imza atıyoruz. Yapacağımız çalışmayla birlikte Ulucami ve Saat Kulesi arasında tarihi bir meydan oluşturacağız. Bu önemli çalışmada bizlere yardımlarını esirgemeyen Sayın Genel Müdürümüze teşekkür ediyorum.”  dedi.

Ankara Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü tarafından projenin onaylandığını belirten Başkan Aşgın, “Şehir merkezinde Tarihi Saat Kulesi yaya kullanım alanları içerisine katılmış olacak. Diğer tescilli yapılar olan Ayakkabıcılar Arastası, Velipaşa Hanı gibi yapılarla bir arada konumlandırıp tarihi yapıların bütünlük içerisinde olmasını sağlayacağız. Tarihi yapıların görünümünü kapatan Ziraat Bankası, Halk Bankası, ticari ve özel mülkiyetten oluşan yapılar yıkılacak. Ulucami, Güpür Hamamı, Dikiciler Arastası, Saat Kulesi, Velipaşa Hanı gibi tarihi yapıları koruma planına uygun olarak ortaya çıkaracağız. Çorum’umuz çok önemli bir meydana kavuşacak ve tarihi bir silüet kazanacak.” diye konuştu.

Başkan Aşgın, Dikiciler Arastası ve Saat Kulesi cephe sağlıklaştırma projelerinin de kısa süre içerisinde ihalesinin yapılacağı müjdesini verdi.

You may also like

More in Eğitim