Hazine ve Maliye Bakanlığı yaptığı düzenlemeyle, tarımsal sulamada güneş enerji sistemi kurulumu için çiftçiye Ziraat Bankası’ndan sıfır faizle 7 yıl 84 ay vadeli kredi desteği sağlanacak.  2023 yılsonuna kadar devam eden bu imkânla 7.5 Milyon TL’ye kadar kredi kullanılabilecek.

AK Parti Çorum Milletvekili Erol Kavuncu yaptığı açıklamada güneş enerjili sulama sistemi sayesinde tarımsal üretimde enerji maliyetlerin  azalacağını ve susuzluk nedeniyle mahsullerin tarlada kurumayacağını söyledi. Kavuncu, “Yenilenebilir enerji kaynaklarımız etkin ve verimli şekilde kullanılacak ve çiftçimize destek sağlanacak.” dedi.

Milletvekili Kavuncu açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Giderek milli güvenlik sorunu haline gelen gıda ihtiyacının karşılanması, üretimin artırılması için yapılan bu düzenlemeyle Tarım alanındaki reformlarımıza bir yenisi daha eklenmiştir. Çiftçilerimizin kalkınmasına katkı sunacak, topraklarımıza, mahsullerimize can olacak bu uygulamanın hayırlı, uğurlu olmasını diliyorum.

Gıda güvenliğini sağlamanın insanlığın en temel sorunu haline geldiği bu günleri önceden gören Cumhurbaşkanımız liderliğindeki devletimiz, vatandaşlarımızı bu sıkıntılardan kurtarmak ve en az düzeyde etkilenmeleri için orta ve uzun vadede tüm tedbirleri almıştır. Vakitlice alınan tedbirler sayesinde hiçbir vatandaşımız çaresiz, sahipsiz bırakılmamıştır.

Yapılan planlamalar doğrultusunda her gün bir yenisi açıklanan destek ve teşviklerle çiftçilerimizi olduğu gibi halkımızın tüm kesimlerini rahatlatacak destekler ve uygulamalar hayata geçirilmeye devam edecektir.”

 

You may also like

More in Ekonomi