Türksat 5A uydusu uzaya fırlatıldı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu fırlatmadan 35 dakika sonra ayrılmanın gerçekleştiğini ve ilk sinyalin alındığını kaydederek Türksat 5A uydusunun yolculuğuna devam ettiğini söyledi.

TÜRKSAT 5A uydusu, ABD’nin Florida eyaletinde bulunan fırlatma merkezinden Falcon 9 roketi ile uzaya gönderildi. Tamamen elektrikli itki sistemine sahip olan TÜRKSAT 5A uydusunun 31 derece Doğu yörüngesindeki konumuna ulaşmak için yapacağı yolculuk yaklaşık dört ay sürecek, uydunun 2021 yılı ikinci çeyreği içerisinde hizmete başlaması hedefleniyor.

Türksat 5A uydusu, manevra ömrü ile Türkiye’nin 31 derece Doğu yörüngesindeki frekans ve yörünge haklarını 30 yıl boyunca güvence altına almış olacak. 10 kilowatt gücüne ve 3 bin 400 kilogram fırlatma kütlesi sahip olan uydu TV yayıncılığı ve veri haberleşmesi hizmetleri sunacak.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türksat Genel Müdürlüğünde düzenlenen Türksat 5A uydusunun fırlatma törenine katıldı.  Burada basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Bakan Karaismailoğlu,  “Ayrılmadan sonra ilk sinyal de geldi; hiçbir sıkıntı yok. 5A uydumuz yolculuğa devam ediyor. Bu yolculuk yaklaşık 4 ay sürecek, 4 ay bittikten sonra da yörüngesine yerleşince testlerimizi yapacağız.” dedi.   Bakan Karaismailoğlu, haziran ayında da Türksat 5B uydusunu fırlatmayı planladıklarını açıkladı.

 

You may also like

More in Eğitim