Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Kırkdilim Tünelindeki Işık Görme Törenine Katıldı

Çorum’da yaklaşık 670 Milyar TL yatırım ile inşa edilen Kırkdilim tünelindeki T2 tünelinde ışık görme töreni düzenlendi.  Törene  Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu da katıldı. Projenin tamamlanmasıyla Çorum’un hak ettiği yaşam kalitesine kavuşacağını söyleyen Bakanı Karaismailoğlu, “Bakanlık olarak, Çorum’un ve Çorumluların her daim yanında olduğumuzdan hepinizin emin olmasını isterim” dedi.

Kırkdilim yolunda sona yaklaşılıyor. Türkiye’nin en tehlikeli yolları arasında gösterilen Kırkdilim’deki proje 670 Milyon TL’ye mal olacak. Karayolları 7. Bölge Müdürlüğü tarafından hazırlanan proje kapsamında çalışmalar devam ediyor. Kuzey-Güney aksının önemli bir ayağını oluşturan Kırkdilim’de projenin tamamlanmasıyla ulaşım daha rahat ve konforlu bir şekilde sağlanacak.

Çorum-Laçin karayolu üzerinde inşa edilen 3 tünelden ikincisi olan T2 tünelinde ışık görülmesi dolayısıyla  Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun katılımıyla tören düzenlendi. Törene Vali Mustafa Çiftçi, AK Parti Çorum Milletvekilleri Ahmet Sami Ceylan, Oğuzhan Kaya, Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın da katıldı.

 

Tünelde incelemelerde bulunan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu daha sonra iş makinesine binerek tünelin açılışını gerçekleştirdi.

Törende konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, alt yapı ve ulaştırma yatırımları hakkında açıklamalarda bulundu. Türkiye’nin parlak istikbaline ve yüksek hedeflerine emin adımlarla yürüdüğünü vurgulayan Bakan Karaismailoğlu, “Ekonomik gücümüzü artıracak, bizleri ve çocuklarımızı daha müreffeh yarınlara ulaştıracak bir vizyon ve strateji dahilinde gece gündüz ter döküyoruz. Bugün ülkemizde faal olan yaklaşık 4 bin şantiyemizde binlerce işçimiz, teknisyenimiz, mühendisimizle azimle ve şevkle çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Güzel vatanımızda eksik veya ihmal edilmiş hiçbir iş kalmayana kadar, insanımız gelişmiş dünyanın tüm imkanlarına kavuşana kadar bu kutlu yürüyüş devam edecek. Ülkemizin her noktasında kalkınmada eşitliği sağlamak üzere çıktığımız bu yolun sonunda Türkiye’yi dünyanın en büyük ekonomilerinden biri haline getirmek var. Bu hedeflere koşarken ulaştırma ve haberleşme altyapısının ekonominin en büyük itici gücü olduğunu çok iyi biliyoruz” ifadelerini kullandı.

ULAŞIM VE İLETİŞİM ALTYAPISINA 931 MİLYAR TL YATIRIM

Son 19 yılda Türkiye’nin ulaşım ve iletişim altyapısına yaptığımız yaklaşık 931 milyar lira yatırımla, sadece eksiklerimizi tamamlamakla kalmadık, ekonomimize can suyu olduk diyen Bakan Karaismailoğlu, “Bütünsel kalkınmamıza omuz verdik. Ülkemizin, ulaşımın her modunda ve haberleşmenin her boyutunda dünya ile bağlarını kurduk ve sağlamlaştırdık. Geçit vermeyen dağları tünellerle, vadileri, boğazları köprülerle aştık. Çiftçimizin, sanayicimizin, ihracatçımızın, turizmcimizin önünü açtık. Üreticilerimiz artık çağdaş ulaştırma sistemimiz sayesinde ülke içinde ve dünyadaki hedef pazarlarına ulaşabiliyor. İşlerini büyütebiliyor, yatırım yapabiliyor. Yeni iş olanakları böylelikle oluşuyor, istihdam artıyor, sosyal ve kültürel gelişim hızlanıyor” şeklinde konuştu.

ÇORUM’UN ULAŞIM ALTYAPISINA 5 MİLYAR 274 MİLYON LİRA HARCANDI

Çorum’un, Anadolu’nun kalbinde yer alan, doğal güzellikleriyle, konuksever insanıyla göz bebeği illerimizden bir tanesi olduğunu belirten Bakan Karaismailoğlu, “Çorum için yaptıklarımız kadar bundan sonra yapacaklarımızla da elimiz hep üzerinde olacak. Çorum’un büyük potansiyelini hayata geçirebilmesi için yerel yönetimlerimizle el ele vererek çalışmalarımızı hızlandıracağız. Bugüne dek, Karadeniz Bölgesi’nin İç Anadolu’ya açılan kapısı olan Çorum’un ulaşım ve iletişim altyapısına 2003 yılından bu yana 5 Milyar 274 Milyon TL harcama yaptık. 2003’te sadece 59 kilometre bölünmüş yol var iken, bölünmüş yol uzunluğunu 5 kat artırıp, 356 kilometreye yükselttik.

Bitümlü sıcak kaplama yol uzunluğunu 406 kilometreye çıkardık. 2003-2020 yılları arasında; Samsun-Ankara Yolu, Kuzey Tetek Aksı, Çorum-Sungurlu ayrımı Alaca Çorum-Yozgat yolu, Alaca girişi, İskilip şehir geçişi, İskilip-Çankırı yolu ile birlikte Saraydüzü-Kargı yollarını bitirdik. Çorum’u bölünmüş yollarla, Samsun, Kırıkkale, Amasya, Yozgat ve Sinop illerine bağladık. Bugün itibari ile de 2 Milyar 985 Milyon TL proje bedeli ile devam eden 12 karayolu projemiz bulunuyor. Bunlardan biri de elbette şu anda bulunduğumuz Kırkdilim geçişi.

Çorum-Laçin Yolu üzerinde bulunan Kırkdilim geçişi, Çorum’u, Osmancık, Dodurga, Laçin ve Kargı ilçelerine bağlayan, Aynı zamanda Sinop’tan başlayıp Boyabat, Kargı, Osmancık, Çorum, Yozgat, Kayseri, Niğde üzerinden Akdeniz’e ulaşan kuzey-güney aksının önemli bir parçasını oluşturmaktadır. Karadeniz Bölgesi’nin İç Anadolu’ya açılan kapısı olan Çorum için gerçekten çok önemli bir projedir. Laçin- Kırkdilim arasındaki dağlık kesiminde yer alan proje güzergahının, geçmişten itibaren, heyelan, kaya düşmesi gibi nedenlerle işletiminde çeşitli sıkıntılar yaşandığı bilinen bir gerçektir. Gerçekten çalışılması zor bir bölge ama söz konusu vatandaşlarımızın can güvenliği ve ihtiyaçlarının karşılanması olunca gerisi bizim için teferruattır. 8,6 kilometre uzunluğunda bölünmüş yol olarak tasarladığımız proje bünyesinde toplam uzunluğu 2×4.099 metre olan 3 adet tünel, 3 adet hemzemin kavşak ve 2 adet alt geçit bulunmaktadır. 4099 metre çift tüpü düşünürsek, yaklaşık 8.2 kilometre tünel uzunluğundan bahsediyoruz. T1, T2 ve T3 tünelleri ile adını güzergah üzerindeki 40 virajdan alan Kırkdilim’de büyük bölümü sarp kayalıklar ile uçurum arasında geçen seyahatler artık mazide kalacaktır.” ifadelerini kullandı.

“ÇORUM’U HAK ETTİĞİ YAŞAM KALİTESİNE KAVUŞTURACAĞIZ”

Kırıkdilim tünelinde bugün itibariyle gelin noktaları açıklayan Bakan Karaismailoğlu, “Bin 553 metre uzunluğundaki T3 tünelimizin kazı çalışmaları bitmiş ve nihai kaplama betonu işlerinde büyük aşama kaydedilmiştir. Sol tüpte nihai kaplama beton imalatı tamamlanmış, sağ tüpte 775 metre ilerleme sağlanmıştır. Bin 389 metre uzunluğundaki T1 tünelinde sol tüpte 563 metre, sağ tüpte 722 metre kazı desteklemede ilerleme kaydedilmiştir. Bugün de Bin 157 metre uzunluğundaki T2 tünelimizin ışık görme törenindeyiz. Kazı çalışmalarını bitirdik. Sol tüpte nihai kaplama imalatına başlayacağız. Projemiz bittiğinde mevcut güzergahta seyahat eden vatandaş ve sürücülerimizin can ve mal güvenliği sağlanacaktır. Projenin tamamlanması ile birlikte fiziki ve geometrik standartlar yükselecek, yol kolayca aşılabilecek, akaryakıt ve zamandan büyük tasarruf edilecektir. Kırkdilim tünelimizin ucunda görünen ışık, son derece anlamlıdır. Güçlü bir kalkınmaya ve her yönden daha parlak bir geleceğe giden yolda Çorum’un istikbalinin ne kadar aydınlık olduğunu ifade etmektedir. Projemizin tamamlanmasıyla ve daha nice adımlarla Çorum’u hak ettiği yaşam kalitesine kavuşturacağız. Bakanlık olarak, Çorum’un ve Çorumluların her daim yanında olduğumuzdan hepinizin emin olmasını isterim.” diye konuştu.

You may also like

More in Gündem