Çorum Şeker Fabrikası’nda pancar alımları başladı.  Safi Holding bünyesinde faaliyet gösterilen Çorum Şeker’de yeni sezonda 100 bin ton şeker, 180 bin küspe, 80 bin ton paketlenmiş küspe ve 32 bin ton da melas üretimi planlanıyor.

Kampanya döneminin başlaması nedeniyle fabrika bahçesinde sezon açılış töreni yapıldı. Törene, Çorum Valisi Mustafa Çiftçi, Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın, Safi Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Safi, protokol üyeleri ve fabrika çalışanları katıldı.

 

Safi Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Safi bu yılki üretim hedefleri hakkında bilgi verdi. Çorumla birlikte toplam 6 ilden pancar alımı yaptıklarını belirten Safi, “135 köy, 2563 çiftçi 117 bin dekar alanda pancar ekimi yapılıyor. 730 bin ton pancardan 100 bin ton şeker, 180 bin ton küspe, 80 bin ton paketlenmiş küspe ve 32 bin ton melas üretimi planlamaktayız” dedi.  Hakan Safi, bu yıl 730 bin ton pancar alımına karşılık çiftçiye 300 milyon TL, nakliyeciye ise 35 milyon TL ödeme yapmayı planladıklarını bildirdi.

Belediye Başkan Dr. Halil İbrahim Aşgın da konuşmasında tarım sektörünün önemine değindi. Tarımsal üretimin stratejik öneme sahip olduğunu dile getiren Başkan Aşgın “İklim değişikliği ve çevresel faktörlerin yaşandığı günümüzde, tarımın önemi bir kat daha arttı. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan öncülüğünde tarım ve gıda güvenliğine yönelik çalışmalar devam ediyor” dedi.

Vali Çiftçi konuşmasında pancar alım sezonunu hayırlı olmasını diledi. Vali Çifti, “Ülkemizde 33 şeker fabrikası var. Bu fabrikalarda yıllık 3.5 milyon ton üretim yapılıyor” dedi.

Törende fabrikaya sezonun ilk pancarını getiren çiftçilere de hediyeleri verildi. Ardından dua edilerek sezon açılış kurdelesi kesildi.

 

You may also like

More in Ekonomi