Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, bakanlığının Çorum’daki çalışmalarını değerlendirdi. Hayvancılıkta Çorum’a pozitif ayrımcılık yaptıklarını belirten Bakan Pakdemirli, yapacakları destek ödemeleri hakkında açıklamalarda bulundu.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli Anitta Otel’de düzenlenen sektör toplantısında yaptığı açıklamada Çorum’da hayvancılığın geliştirilmesi ve tarımsal faaliyetlerin desteklenmesine yönelik yapılan çalışmaları değerlendirdi.

“Çorum’a heybemiz boş gelmedik” diyen Bakan Pakdemirli, Çorum için müjdelerini sıraladı. Pakdemirli, “Bitkisel üretimde 3 tane yeni projemiz var. 1 tanesi 16 bin dekar nohut ekilişi, 5 bin 300 dekar macar fiği ekilişi. 2 tane taş toplama makinesi. Hayırlı olsun. Hayvancılıkta Çorum’a pozitif ayrımcılık yapıyoruz. 1.1 Milyon bütçe projesi ile büyükbaş hayvanlara ücretsiz suni tohumlama yapacağız. Akkaraman koyununu soy kütüğü kapsamına aldık. Kayıt tutan işletmelere yüz, bu işletmeden koç teke alımı yapanlara da 500 lira ödeme yapacağız. Koç teke merkezinden koç teke alımına da yüzde 50 hibe vereceğiz. Arı üreticilerimize alet ve ekipman hibesi destekleri veriyoruz. Yüzde 40 hibeli düve kapsamında da yaklaşık 2 Milyon TL bir hibemiz olacak. Kırsal Kalkınma Yatırım Destek programı kapsamında 51 projeye 6.6 Milyon TL destek verdik. Uzman Eller kapsamında da 100 Bin TL destek veriyoruz.” dedi.

Ormancılık alanında ise 2021 yılında 9 Milyon TL bütçeli 6 projenin bulunduğunu dile getiren Bakan Pakdemirli, Çorum’a 1.6 milyon fidan dikeceklerini ve 500 bin fidan üretimi yapacaklarını duyurdu. Çorum’da 1 bal ormanı ve 3 mesire yeri kuracaklarını bildiren Pakdemirli, 55 aileye de 5 Milyon ORKÖY kredisi ve hibe desteği vereceklerini açıkladı. Pakdemirli sulama alanında ise 915 Milyon TL maliyetle 15 tane projenin bulunduğunu sözlerine ekledi.

You may also like

More in Ekonomi