Çorum’un Kültür Hayatına Önemli Katkılar Sunmaya Devam Ediyor

Çorum Belediyesi tarafından Çorum’un kültür, sanat ve edebiyat hafızasına not düşen bir eser niteliğindeki Şehir Defteri Dergisi’nin beşinci sayısı, ‘Yunus Emre ve Türkçe’ yılına özel Yunus Emre ekiyle birlikte çıktı.

Çorumlu yazar ve sanatçıların kendilerini ifade etme ortamı buldukları Şehir Defteri Dergisi’nin yeni sayısı çıktı.

Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, 2021 yılının Yunus Emre ve Türkçe Yılı ilan edilmesi sebebiyle Şehir Defterinin 5. sayısına Yunus Emre Özel sayısının eşlik ettiğini söyledi. Başkan Aşgın, “Yunus Emre, Anadolu İrfan Kültürünün öncülerindendir.  Anadolu topraklardan haykırdığı duru Türkçesini dünyaya duyuran tasavvufumuzun önemli şairlerinden biridir. Bu sayıda Yunus Emre’nin eserleri, hayatı ve Yunus Emre değerlendirmelerinin konu alındığı özel bir eke yer verdik. Şehir defterinin daha önceki sayılarında olduğu gibi bu sayıda da hemşehrilerimizin yazınsal ve görsel eserleriyle zenginleşen önemli bir eser ortaya çıktı. İnanıyorum ki bu dergimiz bundan 10 yıllar belki 100 yıllar sonra bugünün anlaşılması için ihtiyaç duyulan önemli bir eser niteliğinde olacak.” dedi.

Bu yıl Yunus Emre’nin vefatının 700. yılı olması hasebiyle ‘Yunus Emre Şiirlerini Güzel Okuma Yarışması’ düzenleyecekleri müjdesini de veren Belediye Başkanı Aşgın, memleketin dört bir yanından ve Çorum’dan Şehir Defteri Dergisi ve Yunus Emre Özel Sayısı’na eser göndererek katkı sunan herkese teşekkür etti.

 

 

 

 

You may also like

More in Gündem